Malzemeler

  • 1 su bardağı pirinç
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 2 yemek kaşığı margarin(varsa tereyağ)
  • 1/2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 adet tavuk bulyon (Marketlerde bakkallarda bulunur. Bildiğimiz tavuk suyu işte)

Hazırlanışı

Varsa teflon tencere kullanmanızı tavsiye ederim. Margarini orta ateşte eritin ve yıkayıp suyunu süzmüş olduğunuz pirinçleri ekleyin. 2-3 dakika kavurun. Bir yandan iki bardak sıcak suyu bir kaba boşaltın ve içine tavuk bulyonu atarak erimesini sağlayın. Sonra kavurduğumuz pirinçlerin üzerine içinde tavuk suyu erittiğimiz iki bardak suyu ekleyin. Tuzunu da ekleyerek tencereninkapağını kapatın. Önce yüksek ateşte suyunu çektikten sonrasa düşük ateşte pişirin. Pilavın üzeri göz göz olmaya başladığında biraz alarak pirinçlerin yumuşamış olmasını kontrol edin. Yumuşadığında altını kapatarak yemeden önce 5-10dk dinlendirin yani bekleyin:)
Not: Eğer tavuk haşlamışsanız ve evde tavuk suyunuz varsa tavuk bulyon kullanmayın onun yerine 1 su bardağı tavuk suyu ekleyin. Tabi bu durumda 2 bardak olan sıcak suyumuzu 1 bardağa azaltmanız gerekir.

Eğer evinizde haşlanmış nohut varsa pirinçlere suyu eklediğiniz aşamada pişmiş nohutlarıda ekleyebilirsiniz. Ayrıca nohut haşlamak biraz uzun sürdüğü için eve gittiğinizde annenizden haşlanmış nohut alabilirsiniz. Buzlukta uzun süre saklayabilirsiniz. Bu nohutlarla kısa zamanda nohut yemeğide yapabilirsiniz. Pilavlarda, çorbalarda çok kullanışlı oluyor.Aman kim taşıcak onu derseniz marketlerde haşlanmış nohut, fasulye, barbunya herşey var zaten.

pilav1.jpg